10. 9. 2022

Připadá mi skoro zvrácené jak osidlujeme naši zemi národem, který nás okupoval a pro moji generaci není žádný rozdíl mezi Ukrajincem a Rusem | Kateřina Dostálová

Od Jan Rzounek

Taky mne nenapadlo, že ještě budu kdy demonstrovat. Trefný Katčin komentář ❤️ Jsme pamětnice, a proto si troufám tvrdit, že odhadneme obě poměrně dobře, co se tu děje… | Jana Zwyrtek Hamplová

Kateřina Dostálová

Kateřina Dostálová

Poslouchala jsem v noci článek, Seznam zprávy „Organizátorům roste sebevědomí, varují experti“.

Mají obavy, že sílí snahy o systémové změny ve společnosti. Myslím, že vůbec nepochopili jaké motivace vedly ty lidi na Václavák.

Nikdo z nich neodsoudil Petra Fialu za jeho komentář a točili se na jmenovateli, který samozřejmě rezonuje nejvíc, a to je neschopnost vlády řešit energetickou krizi. Ale tak jednoduché to není.

Budu mluvit za sebe a pro mě tím důvodem k protestu jsou dvě věci.

Fanatická účast na válce, která opravdu není naše. Připadá mi skoro zvrácené jak osidlujeme naši zemi národem, který nás okupoval a pro moji generaci není žádný rozdíl mezi Ukrajincem a Rusem. Opět je tu jejich arogance, nacionalismus a demonstrace, které na našem území nemají po těch zkušenostech co dělat. Chovají se tu zase jako kdysi.

Jejich oficiální odsouzení lidí na Václaváku co jim také pomáhali, je skandální. Protesty nebyly proruské. Jeden z mých leitmotivů proč jsem šla do politiky byl vstup do NATO, právě proto, aby se už nikdy naše okupace neopakovala. Argumenty, že nás chce Rusko napadnout a chce expandovat do Evropy jsou lživé a už mnohokrát řadou odborníků vyvrácené. Naopak. Expandovalo NATO a porušovalo dlouhodobě dohody s Ruskem.

Zásadně nesouhlasím s naším vyzbrojováním toho konfliktu, který nás do té války vrhnul a vláda z nás udělala největší terč celé Evropy. A poslední důležitá věc? My jsme těch 33 let na sobě museli hodně zapracovat a stálo nás to nemalé úsilí. Nevidím jediný důvod proč máme toto obětovat pro zemi, která si za stejně dlouhou dobu nedokázala zvolit jedinou vládu, která by je vedla k samostatnosti.

Byla to bohatá země a dnes neuživí ani své lidi a je protkaná korupcí.

Druhým důvodem pro mě je, že se stáváme novodobými otroky, které chce vláda udělat závislé na dávkách. Je to ponižující pro všechny z nás co umíme stát na vlastních nohách a jsme na to hrdí. My jsme ta generace, která se naučila v těch devadesátkách podnikat, zvednout hlavu a za běhu se učit a spoustu věcí odříkat. My nechceme stát fronty na ÚP. My chceme okamžité škrty ve výdajích, ořezat tu přebujelou státní správu a konec zadlužování Babišem.

Tou pomocí z vlastní bezmoci jen prohlubují inflaci a riskují bankrot. Žádné půjčky z EU, ale rozpočtovou zodpovědnost chceme. Jen v neziskovkách mají za rok 14 miliard.

Toto jsou pro mě ty důvody k protestu.

Slyšeli jste někdy od Petra Fialy vysvětlit proč se tak sebevražedně chováme? Vláda mlčí a cpe nám pomoc, protože nemá obhajitelné argumenty pro svou ideologii, kterou povyšuje nad zákony ekonomiky. A protože nemá argumenty zavádí cenzuru. A to je zbabělé.

Od roku 89 jsem nebyla na demonstraci a ještě nikdy jsem neměla tak blízko na ni opravdu jít.

Kateřina Dostálová


Příspěvek zveřejnila: Jana Zwyrtek Hamplová