1. 9. 2022

Proč je úplně jedno, jak dopadne ve sněmovně hlasování o nedůvěře této vládě | Jana Zwyrtek Hamplová

Od Jan Rzounek

FB – blog: Proč je úplně jedno, jak dopadne ve sněmovně hlasování o nedůvěře této vládě

Dnes bude sněmovna jednat o nedůvěře vládě. U mikrofonu se bude střídat řada řečníků, a padne jistě mnoho emotivních slov, s nimiž bude možné občas i souhlasit – budeme si jen muset někdy odmyslet jméno a politickou stranu řečníka. Proč je ale úplně jedno, jak dopadne na půdě sněmovny hlasování o nedůvěře této vládě? Kvůli datu. Vysvětlím.

Především – jednání o nedůvěře této vládě mělo být vyvoláno minimálně už před půl rokem. Znemožnila se totiž tak rychle, že rychleji už to snad nešlo. A za toho půl roku napáchala neuvěřitelné škody, a to nemluvím zdaleka jen o penězích. Jenže před půl rokem nebylo před volbami a před sobotou 3. září. Dnes je.

Možná právě proto v těchto dnech padlo něco v tom smyslu, že hlasování o nedůvěře vládě by mělo proběhnout právě ve sněmovně, protože jinak o jejím pádu rozhodne tzv. ulice. Je to ale s ohledem na aktuální stav věcí poněkud úsměvný a trochu zoufalý výrok, svědčící hlavně o tom, že politikové jsou z 3. září těžce nervózní. Právem.

Nikomu v této zemi, tedy ani politikům, ani lidem, kteří se chystají 3. září na Václavské náměstí, totiž nemohlo uniknout, že v čele této podle politiků tzv. ulice, se už dávno zformovala velmi silná a kompaktní skupina respektovaných odborníků snad ze všech oborů – právo, ekonomika, medicína, energetika, zahraniční věci a další (kteří mnozí spojili s demonstrací svá jména), a že demonstraci samotnou začaly podporovat i další známé osobnosti. Protože se na ten směr ke dnu už prostě taky nemohou dívat. Situace je natolik vážná, že bokem šly dokonce veškeré animozity, a ústředním slovem se stalo slovo „jednota“.

Tedy ona tzv. ulice je dnes obrovská masa lidí z celé země, která začala postupem doby důvěřovat „svým“ právníkům, „svým“ lékařům, „svým“ ekonomům, „svým“ energetikům, “svým” médiím … Zkrátka týmu, který přirozenou cestou a jako důsledek doby vznikl; jehož členové mají řadu vysokoškolských titulů i vědeckých hodností a mnoho dokázali…ale hlavně mají obrovskou důvěru lidí. Mnozí z tohoto týmu budou 3. září na Václavském náměstí mluvit. Mám tu čest patřit mezi vystupující, a pokud někdo nazývá ty, kteří na demonstraci přijedou, ulicí, pro mne a kolegy jsou to občané, kterým není, stejně jako nám, lhostejné, co se aktuálně děje s naší zemí, která je naší vlastí.

Nedůvěra, která by byla vyslovena vládě na půdě sněmovny, by znamenala fakticky pouze to, že pár lidí z koaličního tábora pod tíhou voleb a 3. září přeběhlo last minut na stranu opozice, aby si mohli opět, jen trochu jinak, rozdělit ministerská křesla. Nic zásadního by se tedy nezměnilo, mimo vzniku tzv. nové vlády z vůle několika přeběhlíků. Děkuji, nechci.

To, co skutečně potřebuje Česká republika, zazní se vší vážností 3. září na Václavském náměstí, protože čas se naplnil a pohár definitivně přetekl. A to, jak mezitím rozhodne (nebo nerozhodne) sněmovna, na tom naprosto nic nezmění.

Odkaz na příspěvek: Jana Zwyrtek Hamplová