20. 7. 2022

Jindřich Rajchl a Karel Diviš hovoří o situaci, která hrozí České republice. Zdražování, nedostatek plynu, elektřiny a pohonných hmot | KTV live

Od Jan Rzounek

Úvodem

Jedná se o přepis rozhovoru mezi JUDr. Jindřichem Rajchlem a PhDr. Mgr. Karlem Divišem. Svolení k přepisu bylo uděleno panem Ivanem Smetanou. Zřizovatelem a prezidentem zapsaného spolku KTV.

JUDr. Jindřich Rajchl a PhDr. Mgr. Karel Diviš rozebírají situaci nejenom v České republice, ale i na Ukrajině a v celé Evropské unii. Hlavními body jsou energie, plyn a zbytečné výdaje státu.

Část 1.

Ivan Smetana:

KTV udělalo takovou výzvu kdy bude spojovat lidi, kteří se chtějí spojit v určitých věcech. A máme tady tři body.

Energie, plyn a zbytečné výdaje státu.

Pánové nechám to na vás. Jak to vidíte Vy tyhle ty tři body. Začněme u těch energii a postupně budeme brát jeden bod po druhém.

Kdo se chce ujmout slova?

Jindřich Rajchl: 

Já se klidně ujmu. Samozřejmě energie, je v současné době tématem číslo jedna a asi všichni diváci, kteří mě sledují, tak vědí, že se tomu velmi intenzivně věnuji. 

V současné době, ten stát, podle mého názoru se dopouští naprosto neuvěřitelné sabotáže vůči občanům České republiky z hlediska energii. Protože vlastně ve všech těch komunitách, které jsou klíčové: to je elektřina, pohonné hmoty a plyn. Tak dělá to nejhorší co může, to nejhorší. Co se týče v podstatě elektřiny, tak my máme naprosto unikátní postavení kdy jsme druzí největší exportéři elektřiny v celé Evropské unii, po Francii. A ten náš postoj a nebo naše strategie, je diametrálně odlišná od té Francie. To znamená, zatímco Francie reguluje cenu naprosto natvrdo – letos ohlásila zvýšení cen elektřiny pouze o 4 procenta a u nás z to vzrostlo přibližně o 400 procent -, tak dnes nebo včera oznámila Francie, že odkupuje zbytek podílu od minoritních akcionářů. 16% za 18 miliard eur. Tak to je přesně ten postup, který by měl být okopírován téměř do posledního písmene v České republice, aby část České republiky využila svého kontrolního balíku v ČEZu. Aby regulovala cenu elektřiny. Protože cena elektřiny na burze naprosto neodpovídá ceně té komodity. Je to cena vyhnaná finančními spekulanty. Do naprosto neskutečný výšin. Opravdu ta současná marže 5100% to, je něco dokonce až nemorálního. A stát má tu možnost regulovat tu cenu elektřiny, a nedělá to z naprosto nepochopitelného důvodu a naprosto šíleně prodává elektřinu na lipské burze. A následně jí nakupuje zpět výrazně dráž. Teď ještě se stalo to, že stát půjčil ČEZu tři miliardy eur, aby mohli navýšit svou jistinu na burze v lipsku. To znamená, že jde fakt o čtyři roky dividend, které jsme vzali z ČEZu a poslali je do Lipska. A ty peníze samozřejmě neuvidíme zpátky dokud tam budeme obchodovat. 

A tím se ještě vytváří takové šílené perpetum mobile kdy tím, jak bude růst cena elektřiny, tak Lipská burza bude požadovat navýšení té jistiny. Takže to vypadá, že mi na tom vlastně nikdy nevyděláme ani korunu, protože všechno, co vyděláme budeme posílat zpátky do Lipska na zvýšení jistiny. Což je naprostá šílenost. A ten návrh, je pro nás jednoduchý. 

Ten návrh, je regulovat cenu na úrovni 100% marže ČEZu. V takovém případě bychom platili asi 3,20 Kč za kilowatthodinu. A ČEZ by na tom ještě stále vydělával. A stát by to nestálo ani korunu a my bychom prodávali pouze ten přebytek, který je nějakých 11 terawatthodin za rok. A na tom by český stát mohl ještě výrazně zbohatnout.

Plyn, tam je ta situace jednoznačná. Teď nakupujeme spotově. Bohemia energy víme jak dopadla. V dané situaci, je možné krátkodobé řešení. Dohodnout se s jakýmkoliv státem, který má nakoupeno nebo má uzavřenu dlouhodobou smlouvu na odběr plynu z Gazpromu. Maďarsko například odebírá dle mých informací za 220 dolarů za 1000 kubíků. Takže můžeme v podstatě odebírat reexportně přes tyto země a nikoliv platit naprosto nesmyslně čtyřnásobek, nebo pětinásobek. Ale plaťme jako tyto země, které mají dlouhodobý kontrakt. A ten postoj, který vládá zaujímá, je naprosto šílený a snaží se nás přesvědčit, že takto se chová celá Evropa. Ale není tomu tak. Naopak u pohonných hmot jsme jediným státem, který nesáhl téměř k žádné regulaci. To, co vždy tady paní Pekarová Adamová prezentuje jako velké vítězství, že někde snížili o trošičku spotřební daň, tak to se vůbec nikde neprojeví. Tak všechny ostatní státy ceny pohonných hmot regulují včetně Německa. V Maďarsku je v současné době koupíte jako maďarský občan za 32 Kč za litr.

To, že nám tady média tvrdí, že bude Maďarsko žalováno. Tak já teď a tady tvrdím, že žalováno nebude. Protože ten premiér si to tam s nimi velmi rychle vyříká. Nemluvě o tom, že MOL je ještě ke všemu státní. To znamená, že MOL jistě maďarský stát žalovat nebude. Takže z tohohle toho pohledu jsou to podle mého názoru všechno naprosto šílené věci. A teď ten poslední krok už je podle mého názoru opravdu za hranicí trestněprávní odpovědnosti. Protože takhle se nemůže chovat ke státnímu majetku vůbec nikdo. To co předvádí naše současná vláda, a zavazovat nás na burze v lipsku navíc znamená to, že se velmi zásadno ohrožuje energetická bezpečnost České republiky. Protože jestli skutečně dojde k jakémukoli výpadku plynu, tak tady budeme potřebovat ne každou megawatthodinu, ale kilowatthodinu elektřiny. A nemůžeme jí prodávat do zahraničí. Naopak měli bychom zásobovat pro sebe. To je opravdu šílenost. Ten stát nás ožebračuje v přímém přenosu. A ten stát dělá to, že ohrožuje naší energetickou bezpečnost pro příští měsíce a roky a na to se prostě nedá dívat. A já doufám, že už se lidé konečně vzchopí a uvědomí si, že jim někdo tady bere peníze z jejich vlastní peněženky a začnou v tom něco konat.

Ivan Smetana: 

Pane Diviši, jak to vidíte vy jako podnikatel?

Karel Diviš: 

No jak to vidím. Pokud tedy pan Rajchl říkal, že to je šílenost, co se děje s cenami energií, plynem a pohonných hmot, tak je to samozřejmě pravda a v tomhle zásadním bodě jednoznačně souhlasím, že je to těžko ospravedlnitelné. To, co se v naší zemi děje s cenami energii, když k tomu není vždycky úplně důvod. Takže když to já vezmu pěkně popořádku, tak začnu elektrickou energií. 

Tak já vždycky říkám v rámci své prezidentské kandidatury, když se mě na to lidé ptají, že jsem jednoznačně zastáncem výroby elektrické energie. Co se týká jaderných elektráren jsme světová velmoc. Máme přebytky, což pan Rajchl říkal dobře. A vlastně normálnímu smrtelníkovi není vůbec jasné jaký je vůbec důvod k tomu, že speciálně u nás je taková cena elektrické energie. To skutečně nedává žádný smysl na první pohled. Samozřejmě, že se o tu problematiku také zajímám nejen jako prezidentský kandidát, ale i jako občana mě to pochopitelně enormně zajímá. Takže ty informace, co já mám, tak skutečně nikde není nařízeno, že my musíme nakupovat energii na lipské burze.

To znamená, že nikdo ani Evropská unie českou vládu nenutí, nebo ČEZ abych byl přesný. Ten důvod proč ČEZ z toho nevystupuje, je poměrně jasný. Protože ČEZ je sice ze 70% vlastněn státem, což se na první pohled jeví jako majorita. Ale podle mých informací minoritní vlastníci, akcionáři, mají natolik blokační právo, že chtějí uchránit svou investici. Nehledí na nějakou solidaritu, nehledí na na to, že by to lidem mohlo nebo mělo pomoci. A asi není cesta jak je k tomu donutit.

Takže pokud jsem pozorně poslouchal pana Fialu přitom jeho posledním projevu, tak on tam naznačoval – zase o čem mluvil i pan Rajchl – zestátnění ČEZu nebo vykoupení minoritních akcionářů. A stát tedy potom říká, že by mohl udělat něco, a on něco udělat musí, protože nevěřím tomu, že jakákoliv vláda už jenom proto, aby byla příště zvolena nenechá lidi někde mrznout na ulici, nebo dostane do nějaké exekučně inflační spirály. To si myslím, že si nedovolí žádná vláda. Předseda, nebo kdokoliv, speciálně v České republice. Protože lidé tady nejsou hloupí a vidí, co se tady děje a, že k tomu není důvod…

Pokračování v časti 2.


Udělení souhlasu o šíření textu

Svolení k přepisu bylo uděleno panem Ivanem Smetanou. Zřizovatelem a prezidentem zapsaného spolku KTV. Další šíření textu, je možné pouze ve formě zkráceného zápisu. A musí být před publikací předloženo správci stránek gizmoo.nrwebmedia.cz prostřednictvím emailu info@nrwebmedia.cz. Kopírování textu a jeho zveřejnění bez předešlého souhlasu, je zakázáno. Vlastníkem obsahu webových stránek Gizmoo, je NR WEB MEDIA.