20. 7. 2022

Elektřinu za regulovanou cenu 3 Kč. Na plynu se dohodnout třeba s Maďarskem. Pohonné hmoty regulovat | KTV live

Od Jan Rzounek

Úvodem

Jedná se o přepis rozhovoru mezi JUDr. Jindřichem Rajchlem a PhDr. Mgr. Karlem Divišem. Svolení k přepisu bylo uděleno panem Ivanem Smetanou. Zřizovatelem a prezidentem zapsaného spolku KTV.

Zbrojařská lobby účelově rozpoutávají válečné konflikty po světě, protože potřebují někde použít zbraně, které masově vyrábí. Nejvíce těchto konfliktů využívají USA a Rusko. Vzhledem k tomu, že i Čína začíná ve velkém vyrábět zbraně, tak se očekává, že i ona by se mohla připojit do rozněcování nových konfliktů.

Část 10.

Jindřich Rajchl:

Může to vypnout zítra. Dokáže to bez problému nahradit, protože má dneska uzavřený pakt s Čínou a Indií. A bez problémů, protože cena toho plynu, tak rychle vyroste, že i když toho prodá daleko méně, tak na tom ještě vydělá. Taková to je neúprosná matematika toho trhu. 

A jestliže pan Fiala říká, že se rozdělí ty země, které budou mít plyn, tak vám garantuju, že nám nikdo nedá ani jeden kubík. Protože v té chvíli, každý bude hájit politiku bližší košile než kabát a bude ten plyn šetřit pro vlastní obyvatelé. A jenom my se tady neustále chováme, jak naivní hlupáci, že něco takového přijde. Nepřijde a já znovu říkám přestaňme si lhát. To je největší základní problém, že my si tady lžeme do kapsy, že ty sankce něco znamenají. Že něco přinesly.

Jediné, co přinesli, je dramatické zdražení životně důležitých komodit pro lidi v České republice. A ty sankce nejvíc ze všech států na světě poškozují Polsko, nás a celou Východní Evropu. A takhle to je a nemá cenu si lhát do kapsy. 

Takže ano, pojďme tlačit na mírová řešení, ale přestaňme si tady hrát na to, že ty sankce něco znamenají. Poškozují pouze nás a zvýhodňují USA na úkor Evropy. Evropa je tady za největšího hlupáka v celé téhle té věci. V celém tomhletom konfliktu, je za největšího hlupáka právě Evropa.

Karel Diviš:

Já vás v tom nechám. Opravdu už bychom se jenom cyklili takže…

Jindřich Rajchl:

To je fakt. Stačí se podívat na kurzy měn. Kde je rubl? Kde euro? Kde je dolar? To je úplně jednoduché.

Ivan Smetana:

Pánové může do toho vstoupit? Já vám děkuji i když rozdílné názory, tak za slušnou debatu v poslanecké sněmovně by se od vás mohli učit. Opravdu to klobouk dolů.

Dneska jsem to měl jednoduché. Byl jsem pouhý divák, ale mám zde jednu otázku a na tu bych dal každému z vás 2 minuty.

,,Pane Smetano, nějak se Vám ta debata posunula jinam. Potřebujeme řešení a kdo ho zařídí a kdy? Elektřina, plyn a ropa (palivo).”

Jindřich Rajchl:

Já jestli můžu začít, tak já jsem to nastínil.

Elektřinu za regulovanou cenu 3 Kč za kilowatthodinu. Stát to může udělat hned zítra. 

Plyn, dohoda s jakoukoliv zemí, která má zafixovanou cenu plynu na příštích 10 až 15 let viz. Maďarsko za 220 dolarů za 1000 kubíků. Okamžitě to u nás zlevní plyn trojnásobně až čtyřnásobně. 

Pohonné hmoty, regulace stejně jako v Maďarsku pro občany České republiky v úrovni 30-32 Kč. Pro ostatní za plnou tržní cenu. 

Takhle, je to jednoduché. Proč se to neděje? Protože tahle vláda nemá zájmy občanů České republiky na prvním místě a dokud ji nevyměníme, tak se ani nic nestane.

Karel Diviš:

Co se týká elektřiny, tak to je opravdu potřeba dohodnout se s těmi minoritními akcionáři jakýmkoliv způsobem. Jak jsem říkal, zlevnit pro čechy energii, protože není jediný důvod, aby ta elektřina byla drahá. 

Co se týká pohonných hmot, tak z krátkodobého hlediska odpustit DPH. Zlevnit. 

A co se týká plynu, tak tam je ta situace nejsložitější. Takže bohužel jsme na tom Rusku závislí. Což znamená, co nejdřív. To znamená v řádech několika let zvýšit diverzifikaci závislosti na Rusku. 

Jindřich Rajchl:

No a do té doby tady nebude průmysl. Pokud budeme pokračovat v nákupu plynu spotově.

Karel Diviš:

Já bych se spokojil s tou tezí, že pokud to Putin vypne, tak to vypne celé Evropě. A v tu chvíli budou všichni v problémech.

Jindřich Rajchl:

V Maďarsku například ne.

Karel Diviš:

Ten Západní svět, který se kritizujete, tak ukáže jistou dávkou solidarity a možná pochopíte, že není, tak špatné být na té západní straně barikády, než na té východní.

Jindřich Rajchl:

Nedají nám ani kubík v momentě kdy budou mít sami nedostatek.

Nemusí to vypnout celé Evropě, protože pokud se k Rusku například Maďarsko nebo Srbsko bude chovat přátelsky, tak jim to určitě nevypne. Já si myslím, že je dneska lepší být k těmto zemím blíž. Které jsou k nám přirozeně bližší. 

Řeknu to jednoduše. Lepší než být outsiderem a kolonií na západě, tak je lepší být lídrem v tom středu té Evropy. Společně s Polskem, Maďarskem a dalšími zeměmi.

Karel Diviš:

Lídr se pozná podle toho, že budete blíž Rusku? Tak v tu chvíli jste lídr, které evropské unie?

Jindřich Rajchl:

Ne k Rusku. Ale blíž těm státům, které jsem jmenoval. Nevkládejte mi do úst něco, co jsem neřekl.

Karel Diviš:

Které jsou závislé na ruském plynu.

Jindřich Rajchl:

No právě, že jsme na něm závislí. Tak je nesmysl si hrát na to, že závislí nejsme. A já říkám znovu, že pokud vytvoříme daleko pevnější spojenectví s těmito zeměmi, tak budeme daleko silnější v rámci Evropy. A v rámci celého světa. 

Tak to prostě je a já opakuji, že v momentě kdy neuděláme něco s cenou plynu, tak tady vzhledem k nějakým střednědobým řešením za 4 až 5 let prostě nebude průmysl. Nebude tady ekonomika. To nikdo neutáhne. Ty firmy dnes ztrácí v milionech každý měsíc a to nevydrží. 

To znamená, není jiné řešení než tu cenu plynu tímto způsobem zlevnit. Ideálně, tak jak jsem říkal. Například přes tu maďarskou cestu. Nic jiného není realistického. 

Pokračování v časti 11.Udělení souhlasu o šíření textu

Svolení k přepisu bylo uděleno panem Ivanem Smetanou. Zřizovatelem a prezidentem zapsaného spolku KTV. Další šíření textu, je možné pouze ve formě zkráceného zápisu. A musí být před publikací předloženo správci stránek gizmoo.nrwebmedia.cz prostřednictvím emailu info@nrwebmedia.cz. Kopírování textu a jeho zveřejnění bez předešlého souhlasu, je zakázáno. Vlastníkem obsahu webových stránek Gizmoo, je NR WEB MEDIA.